WhatsApp'ın getirdiği yeni özelliği nedir? – SuperHaber.tv


WhatsApp dünyada popüler uygulamalar arasında yer alıyor. Birçok kişinin haberleşme ve sohbet için tercihleri arasında yer alan uygulama gün geçtikçe yeni güncellemeler ile kullanıcılarına mutlu ediyor. İşte popüler uygulama bir özellik daha getirdi. Kullanıcılar ise yeni özelliğin ne olduğunu heyecan ile araştırmaya başladı. WhatsApp’ın getirdiği yeni özelliği nedir? Ne için kullanılacak? Hangi işlemcilere sahipler olanlar yararlanabilecek? Merak edilen soruların cevapları detayları haberimizde…

WEB

WhatsApp, yeni güncellemesinde sohbet gruplarının amaçlarının daha net belirlenebilmesi için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.Kullanıcılar, bu özellik ile grup açıklamalarını grup bilgisine dokunduğu zaman grup görselinin altında görebilecek.

Grup yöneticileri gruba yeni bir kişi eklendiğinde grup açıklaması, sohbet penceresinin üst kısmında bir kutucuk olarak gösterilecek. Bu sayede yeni katılımcılar grup açıklamalarını dikkate almayı ihmal etmeyecek.Ayrıca grubun niteliği, amaçları ve kuralları katılımcılara ya da gruba davet edilen kişilere de bildirilmiş olacak.Grup açıklamaları, yalnızca katılımcılara ek olarak gruba davet edilen kullanıcılar tarafından da görünebildiği için, açıklamaları grubu tanımlayacak şekilde ifade etmekte yarar var.

HANGİ İŞLMECİ SÜRÜMLERİNDE KULLANILABİLECEK?

Bu özellik 2.18.54 Android beta sürümü ile birlikte Android Beta Programı kullanıcılarına sunulmasıyla birlikte ilerleyen zamanda iOS ve Windows Phone cihazlarına da gelmesi bekleniyor.

WHATSAPP

WhatsApp Messenger, akıllı telefonlar için geliştirilen, platformlararası çalışma özelliğine sahip bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Android, BlackBerry, iPhone, Windows Phone ve Nokia telefonlarıyla uyumlu olan uygulama, 2G, 3G, 4G ya da Wi-Fi İnternet bağlantısı aracılığıyla kullanıcıların birbirlerine fotoğraf, video,ücretsiz arama, sesli ve yazılı mesaj, belge göndermesini sağlar. Aynı adı taşıyan şirket, eski Yahoo! çalışanları olan Biran Acton ve Jan Koum tarafından ABD’de, Kaliforniya eyaletindeki Santa Clara kentinde kurulmuştur.

Kısa zamanda büyük bir popülariteye kavuşan WhatsApp Messenger üzerinden gerçekleşen iletişim trafiği Ağustos 2012’den Ocak 2013’e kadar %75 oranında artarak 2012 yılında toplamda %500’e ulaşmıştır. Dünyada kayıtlı kullanıcı sayısı en yüksek olan siber hizmetler arasındadır.

Facebook tarafından 4 milyar USD nakit para, 12 milyar USD hisse senedi ve 3 milyar USD sınırlandırılmış hisse senedi olmak üzere toplamda 19 milyar USD karşılığında satın alınmıştır.Bu satın alma işleminin bazı kişisel hakları ve bilgi mahremiyetini savunan gruplar tarafından durdurulması istenmiştir. Mark Zuckerberg yaptığı açıklama ile WhatsApp’ın 1 milyar kullanıcıya ulaştığını açıklamıştır.WhatsApp, kullanıcılarına ücretsiz anlık mesajlaşma ve sesli ve görüntülü görüşme imkanı sunmaktadır. Uygulama tüm platformlar’da reklamsız kullanılmaktadır. Telefon numarası ile kayıt olunan uygulama, son resmi duyuru ile iki yıl ile sınırlı olan ücretsiz kullanım hakkı kuralını kaldırmış olup, artık tamamen ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur.4444

WHATSAPP WEB

Son sürümde Web WhatsApp özelliği eklendi. Kullanıcılar tarayıcıları üzerinden web.whatsapp.com adresine gittikten sonra WhatsApp uygulamasına gidip Menü’den Web WhatsApp’a girip ekrandaki QR kodu telefona okutmaları halinde bilgisayar üzerinden WhatsApp’ta oturum açıp sohbeti daha kolay ve hızlı bir hale getirmiş oluyorlar.

WhatsApp Web ilk kullanıma sunulduğunda sadece Google Chrome tarayıcısında çalışırken ardından gelen güncellemeler ile Mozilla Firefox ve Opera tarayıcılarında da çalışabilir duruma getirilmişti

GÜVENİLİRLİK

06 Nisan 2016 itibarıyla WhatsApp uygulamasının son sürümü Electronic Frontier Foundation’ın karşılaştırma çalışmasında aranan 7 güvenilirlik özelliğinden sadece 1 tanesini içermediği tespit edilmiştir.İçerdiği puan kazandıran 6 ve kaybettiren 1 özellik sırasıyla şunlardır:

(+) iletilerin iletişim sırasında şifreleniyor olmaları,
(+) yazılımın yakın bir geçmişte kaynak denetiminin yapılmış olması,
(+) iletilerin hizmet veren örgütten hiç kimsenin ulaşamayacağı bir şifre ile kodlanıyor olması,
(+) kullanıcıların karşı tarafın kimliğini otomatik doğrulayabilmeleri,
(+) şifre çalınması durumunda buna rağmen eski iletilerin güvende olmaları,
(+) güvenilirlik düzeneği tasarımının yeterince belgelenmiş olması,
(-) yazılımın bağımsız değerlendirmeye açık olmaması.

MESAJ

Mesaj, alıcıların bazılarına alıcı veya grup tarafından tüketilmek üzere kaynak tarafından tasarlanan bir iletişim ayrık birimidir. Bir mesaj kurye, telgraf, güvercini ve elektronik otobüs dahil olmak üzere çeşitli yollarla, tarafından teslim edilebilir.

Bir mesaj bir yayının içerik olabilir. Mesajların etkileşimli bir değişim bir konuşma oluşturur.

Bir mesajın bir örneği bir kamu kurumu tarafından yayımlanan kısa bir rapor veya ifadedir bir tebliğ

İLETİŞİMDE MESAJ?

İnsanlarda arasındaki haberleşmede, mesajlar sözlü ya da sözsüz olabilir:

Bir sözlü mesaj sözcükleri kullanarak bir bilgi alışverişidir. Örnekler vb yüz-yüze iletişim, telefon görüşmeleri, sesli içerir
Bir sözsüz ileti örneğin eylemler veya davranışlar yerine kelimeler aracılığıyla iletilir beden dilinin kullanımı ile

BİLGİSAYARDA

Bu bilgisayar sistemleri tarafından teslim edilir bilgisayar sistemlerinin insan kullanıcıları arasındaki mesajları ve kendi amaçları için, programlar arasında veya tek bir programın bileşenleri arasında geçen mesajlar: iki ana bilgisayar sözcüğü “mesaj” duyu vardır.

Anlık mesajlaşma ve e-posta bir kişiden gelen formatlı veya formatsız metin olarak insan tarafından okunabilir mesajlar iletmek için tasarlanmış bilgisayar yazılımlarının örnekleridir.
Mesaj geçen iletişim alıcılara mesaj göndererek yapılan eşzamanlı ve paralel hesaplama, nesne yönelimli programlama ve arası iletişim, kullanılan iletişim şeklidir. Bir mesajın bu anlamda ilgili bir kullanımda, örneğin Smalltalk veya Java gibi nesne yönelimli programlama dilleri, bir mesaj eylem için bir istek belirterek, bir nesneye gönderilir.Source link

(Visited 5 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!