Otoyol ve köprüler para bastı – Meydan Gazetesi


Yüksek geçiş ücretiyle tartışılan Osman Gazi Köprüsü, gözlerin köprü ve otoyollardan elde edilen gelirlere çevrilmesine neden oldu. Köprü ve otoyol geçiş ücretlerine yılbaşında yapılan zam gelirleri uçurdu. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre geçen yılın ilk yarısına oranla yüzde 44 artan otoyol ve köprü gelirleri, bu yıl 512 milyon lirayı aştı.

OGS ve HGS ZAMLANDI

2016’dan önce son olarak 2012’de zamlanan “köprü ve otoyol” fiyatlarına 3 Ocak’tan itibaren geçerli olacak şekilde yüzde 16 zam yapıldı. 2015 enflasyonunun iki katı oranındaki bu zamla da yetinilmedi. OGS ve HGS’li geçişlerde uygulanan yüzde 20 indirim de kaldırıldı. Böylece otoyollarda OGS ve HGS ile en kısa mesafede 1,8 TL olan geçiş ücreti yüzde 16’lık zam ve yüzde 20’lik indirimin kalkmasıyla 2,5 TL’yi buldu. Diğer bir ifadeyle OGS ve HGS’de en kısa mesafe geçiş ücreti yüzde 38 zamlanmış oldu.

ARAÇ AZALDI, GELİR YÜKSELDİ

Osman Gazi Köprüsü’nden araç geçişleri başlarken yılbaşında köprülere yapılan zammın yansımaları da ortaya çıktı. Ocak-Mayıs dönemi itibariyle bakıldığında Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet (FSM) köprülerinden geçen araç sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 513 bin 545 azaldı ve 58 milyon 352 bine geriledi. Buna karşılık köprü geçişlerinden elde edilen gelir yüzde 44,3 artarak 92 milyon liradan 132,8 milyon liraya yükseldi.

TOPLAM GELİR ZİRVE YAPTI

2015 yılının ilk beş ayında otoyol ve köprülerden geçen araç sayısı 162,1 milyon iken bu rakam yılın aynı döneminde 170,2 milyona yükseldi. Artış oranı ise yüzde 5 olarak hesaplandı.

KÖPRÜ ÜCRETLERİ ARTTI

Köprülerde ise 3,4 TL olan geçiş ücreti, indirimin kalkması ve yüzde 16 zamla 4 lira 75 kuruşa yükseldi. Yani köprü geçiş ücreti de yüzde 39 artmış oldu. Köprü ve otoyollarda uygulanan tarifedeki değişiklikle ilgili tartışmalar devam ederken açılan Osman Gazi Köprüsü’nden geçiş ücreti “yüksek olduğu” eleştirilerinin hedefi oldu.

MUHABİRAJANSSource link

(Visited 28 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!