Nokia ve Apple Arasındaki Patent Krizi Tatlıya Bağlandı – Haberler


Nokia ve Apple‘dan gelen yeni açıklama kapsamında iki şirketin bir süredir devam eden patent kavgası yeni gerçekleştirilen anlaşma ile tatlıya bağlandı.

Nokia ve Apple arasında gerçekleştirilen “lisans ve iş geliştirme operasyonları” kapsamında yeni bir anlaşma imzalandı ve yaklaşık iki senedir devam eden patent kavgası son bulmuş oldu. Yeni gerçekleştirilen anlaşma kapsamında, Nokia iletişim ağı altyapısı ürünleri ve çeşitli servislerini Apple‘ın kullanımına açarken, Apple ile anlaşmalı olan Cupertino adlı şirketin de Nokia‘nın dijital sağlık ürünlerini online ve fiziksel mağazalarında satmaya başlayacağı belirtildi.

2011 yılından bu zamana süregelen patent kavgası, Nokia‘nın elinde bulundurduğu lisanslı ürünlerin, Apple tarafından hiçbir ücret ödenmeksizin kullanılmasıyla başlamıştı. Geçtiğimiz yıl Nokia yaptığı açıklama ile Apple‘ın teklif sunmaktan vazgeçtiğini belirtmiş ve bu yüzden Apple ürünlerinde geçerli olacak yeni patentlerini lisanslayarak önemli bir adım atmıştı. Sonrasında ise Nokia, Apple‘ın ilk olarak Amerika ve Almanya‘da patentlerinin izinsiz kullanıldığı gerekçe göstermiş ve şirketi dava etmişti.

Dava kapsamında Apple‘ın 11 ülkede izinsiz kullandığı belirtilen 40 patent yer alıyordu. Açılan dava sonrasında hızlıca karşılık veren Apple, açtığı Apple Store‘larda Nokia‘nın sahibi olduğu Withings sağlık ürünlerinin satışının kaldırıldığını açıklamıştı.

Yakın bir zamanda Apple ile Nokia‘nın yetkilileri arasında gerçekleştirilen toplantı sonrasında ise uzlaşma sağlanmış ve gelecek iş anlaşmaları için oluşturulabilecek her türlü zeminin araştırılmasına ağırlık verileceği açıklanmıştı.Source link

(Visited 32 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!