MP3 Desteği Son Mu Buluyor? – Tekno Gündem


Günümüzde ses dosyaları için kullanılan birçok format bulunuyor. Zaten kullanılan cihazlarda artık hemen hemen her ses dosyasının formatını desteklemekte. Bu alanda en çok adını duyduğumuz ses formatlarından birisi de MP3 olarak bilinmekte. 90’lı yıllarda çıkış yapan yeni ses formatı en uzun süre gündemde kalan ve en çok kullanılan ses formatı olarak dikkat çeken ve yıllardır kullandığımız bir sistem.

Hala aktif bir şekilde kullanılıyor olsa da son gelen haberler bir dönemin en başarılı ses formatlarından biri olan MP3’ün son bulacağını gösteriyor. Öyle ki MP3 formatının geliştiricisi olan Enstitü tarafından alınan patent kararı sonrasında MP3 sistemlerde değişiklik söz konusu olabilir.

MP3 Patent Lisansları Yenilenmeyecek

Söz konusu haber doğrudan MP3 geliştirici Enstitü tarafından geldi. Yapılan açıklamayla beraber çok kısa süre sonra patent lisansları son bulacak olan MP3 formatının patent lisanslarının yenilenmeyeceği açıklandı. Lisanların yenilenmemesi demek ise bir nevi MP3 formatının yeni çalışmalarda kullanılamayacak demesi oluyor.

Hal böyle olunca MP3 ses formatının da sonu geldi görüşü ortaya çıkıyor. Şu an için resmi açıklamalara bakacak olursak durum bu şekilde. Fakat bununla beraber yeni dönemde AAC ses formatının da hem ses kalitesi hem de MP3 formatına uyumluluğuyla öne çıkmaya başlayacağı da belirtiliyor.     Source link

(Visited 40 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!