Microsoft, emulatorleri mağazasından kaldırıyor – Donanım Günlüğü


Zamanlarının efsane konsolları NES ve Game Boy, doğal olarak herkeste bulunmuyor. Bu ve bunlara benzer konsolların oyunlarını oynamak isteyen oyuncular da emulatorler vasıtasıyla amaçlarına ulaşıyor. Ancak emulatorler, telif hakları ile korunan oyunları oynattıkları için resmi olarak destek almıyor. Bu yazılımlar, bir darbe de teknoloji devi Microsoft’tan yedi. Microsoft, emulatorleri mağazasından kaldırıyor.

Microsoft, Windows Store‘daki politakasını 29 Mart’ta güncelledi ve yeni uygulamaya başladı. Durum firma tarafından “bir oyun sistemini taklit eden uygulamalar, herhangi bir cihazda kabul edilmemektedir” açıklaması ile özetlendi. Bu da sadece Windows 10‘lu PC’leri değil aynı zamanda Xbox ve Windows Phone işletim sistemli telefonları işaret ediyor.

Firma, mağazasına emulator yasağı getirdiği gibi, mevcut olanları da kaldırdı. Microsoft’tan balta yiyen emulatorlerden birisi de NESBox. NES, SNES ve Sega Genesis ROM’larını çalıştırabilen uygulama, Windows Store’dan kaldırıldığını Twitter’dan açıkladı.

Microsoft, yaptığı güncelleme ile korsan oyunculuğa hayır dedi. Ancak Windows’lu PC’lere mağaza dışı uygulama yüklemek mümkün olduğu için bu emulatorleri kullanmanın yolu tamamen kapanmış değil.

Emulator, basit olarak bilgisayar ortamında başka bir bilgisayar yazılımını taklit eden yazılıma verilen ad. Piyasada özellikle oyun emulatorleri çok rağbet görüyor. Ancak bunların yasal olmadığını bildirmemiz gerek.

Candy Crush geliştiricisi mobil Call of Duty oyunu üzerinde çalışıyorSource link

(Visited 38 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!