LYS sınav soru ve cevapları açıklandı mı? (ÖSYM Giriş ) – Milliyet


Üniversiteye girişte ikinci aşama sınavı olan LYS maratonu devam ediyor.  Adayların 18-19 Haziran’da girdiği LYS-1 ve LYS-4’ün ardından, bugün Sabah fen bilimleri sınavı LYS-2, öğleden sonra ise yabacı dil sınavı LYS-5, 26 Haziran Pazar günü ise edebiyat-coğrafya sınavı LYS-3 yapılacak. İşte ayrıntılar…

ÖSYM’den yapılan açıklamada LYS 2 Fen Bilimleri sınavı,  LYS 5 yabancı dil sınavı ve LYS 3 Edebiyat Coğrafya sınavının soru ve cevapları 26 Haziran 2016 tarihinde saat 16,30’dan itibaren açıklanacak. Sonuçlar sadece ÖSYM’nin resmi internet sitesi osym.gov.tr adresinden yayınlanacak.

İlk sınav saat 10.00’da
 
LYS-2, bugün sabah saat 10.00’da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve 135 dakika sürecek. Fizik, kimya ve biyoloji sorularının yer alacağı testlerde, 30’ar soru bulunacak ve adaylara 45’er dakika cevaplama süresi verilecek.
 
Yine aynı gün yapılacak LYS-5 yabancı dil sınavı ise saat 14.30’da başlayacak. Tek oturumda uygulanacak sınavda adaylara 120 dakika verilecek. 80 sorunun yer alacağı LYS-5, Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde gerçekleştirilecek. Yabancı dil sınavında her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunacak. Sınavda adaya, LYS başvurusunda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecek.
 
26 Haziran Pazar günü yapılacak LYS-3 ise sabah saat 10.00’da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 120 dakika sürecek. LYS-3’te, Türk Dili ve Edebiyatı testi ile Coğrafya-1 testi yer alacak. Türk Dili ve Edebiyatı testinde 56 soru için 85 dakika, Coğrafya-1 testinde ise 24 soru için 35 dakika cevaplama süresi verilecek.
 
LYS Maratonunda kalan sınavlar
 
LYS-2(Fen Bilimleri):  25 Haziran 2016 (Cumartesi), 10.00
 
LYS-5(Yabancı Dil) 25 Haziran 2016 (Cumartesi), 14.30
 
LYS-3(Edebiyat-Coğrafya): 26 Haziran 2016 (Pazar), 10.00
 
LYS tercihleri 26 Temmuz-2 Ağustos’ta yapılacak

 
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) tercihleri, 26 Temmuz-2 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek.
 
ÖSYM’nin sosyal paylaşım sitesi Twitter‘daki resmi hesabında yer alan bilgiye göre, 18-19 Haziran ve 25-26 Haziran tarihlerinde yapılacak LYS’nin sonuçları, 18 Temmuz’da açıklanacak.
 
Adaylar LYS tercihlerini ise 26 Temmuz-2 Ağustos tarihlerinde yapabilecek.

LYS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIYOR?

LYS sonuçları açıklandığında öğrenciler üniversite eğitimi için tercih yapmak zorundadılar. Tercih dönemi LYS sonuçlarının açıklanmasından sonra kısa bir süre içerisinde başlamaktadır. LYS sonuçlarına ilişkin ayrıntılı bilgiler haberimizde mevcuttur.

Her yıl düzenli olarak ülke genelinde yapılan üniversite sınavları bazı alanlarda platform değişiklikleri yaparak öğrencilerden daha iyi sonuç almayı hedeflenmiştir. Gereken tüm araştırmaların yapılması sonucunda yaklaşık olarak son altı yılda aynı sınav sistemi ülkemizde yapılmaktadır. Yapılan bu üniversite seçme sınavının ardından vatandaşlar kendi ilgi ve yeteneklerine göre mesleki eğitimlerini alabilmek için gerekli olan şehre ve üniversiteye giderler. Her ne zaman olursa olsun vatandaşlar gerçekleştirmek zorunda oldukları işlem kolaylıkları için genel olarak sahip olmaları gereken nitelikler için bu lisans eğitimi şarttır. Lise eğitiminin son sınıfında bu sınava katılım hakkına sahip olurlar. Ayrıca bu sınava her on sekiz yaşını dolduran bireyler bu sınavdan kolayca hizmet alabilirler. Mart ve haziran aylarında iki oturum şeklinde yapılan bu sınava Yükseköğretime Geçiş Sınavında başarılı olan (barajı geçen öğrenciler) kolay bir şekilde diğer ikinci sınav olan Lisans Yerleştirme Sınavına katılım da bulunabilirler. Kısaca LYS adı verilen bu sınava her yıl ortalama üç milyon öğrenci katılımda bulunur.

LYS PUAN HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

LYS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

Belirli bir kısmı ilk sınavda elenir geriye kalan öğrenciler ise LYS sonuçlarına göre kendilerine bir meslek seçimi yaparlar. LYS sonuçları doğrultusunda bir üniversite ve şehir seçerler. LYS sonuçlarının ardında da bu tercih dönemi başlar. Vatandaşlar da LYS sonuçlarının açıklanmasını dört gözle bekler. LYS sonuçları eğer zamanında açıklanmaz ise bu gerekli zamanda öğrencilere duyurulur. Fakat genel olarak bu LYS sonuçları belirlenen tarihlerde açıklanır. Şuan da gerçekleşen LYS sınavı henüz daha tamamlanmamıştır. Bu hafta sonunda da LYS sınavına girişler daha devam edecektir. Bu nedenle daha LYS sonuçları hakkında kesin bilgi vermek doğru değildir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenen bu üniversite seçme sınavına her yıl çok sayıda kişi katılır. Bu katılım neticesinde vatandaşlar artık kendileri ile ilgili olarak her alanda düzenli olarak sınav sonucu okuma sistemini de geliştirmiştir. Daha çok katılımın olması LYS sonuçlarının okunmasının daha da zorlaştığını gösterir. Bu nedenle LYS sonuçları hakkında kesin bilgi verilebilmesi için tüm adayların sınav sonuçlarının optik okuyucular tarafından kontrol edilmesi gerekir. Yapılan bu sınavda alacak oldukları puanlara göre meslek seçiminde bulunan vatandaşlar LYS sonuçlarının açıklanmasını dört gözle bekleyeceklerdir. Şuan da daha günümüzde LYS sonuçları açıklanmamıştır. Bu hafta sonu da LYS sınavlarından bazıları yapılacaktır. Bu hafta sonundan sonra ki zaman dilimi içerisinde artık LYS sınavı sona ermiş olacaktır. Vatandaşlar bu noktada yapacak oldukları çeşitli alanlarda ki sınav katılımlarını tamamladıktan sonra LYS sonuçları okunamaya başlanacaktır. Adaylara LYS sonuçlarının kısa bir süre içerisinde okunması beklenmektedir. Bu nedenle LYS sonuçlarının daha hızlı bir şekilde okunabilmesi için vatandaşların yapmaları gereken bir şey yoktur. Merak içerisinde bekleyecek oldukları bu LYS sonuçları açıklandığında ÖSYM aday işlemleri bölümünden sizler dilediğiniz gibi hizmet alabilirsiniz.Source link

(Visited 62 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!