Kavurucu sıcağa karşı 'Öğle tatili 3 saat olsun' önerisi – Milliyet


HABER MERKEZİ

Asfalt eriten sıcaklar tüm yurtta etkisini sürdürüyor. Kuzey Afrika’dan gelen sıcak havanın etkisi altına giren Çukurova illerinde sıcaklık rekoru kırılırken, uzmanlar yaptıkları açıklamalarda sağlık sorunu bulananları uyarıyor. Çukurova Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu da olası sağlık sorunları nedeniyle özellikle dışarıda çalışanların öğle tatilinin Haziran- Ağustos ayları arasında 3 saat olmasını önerdi. 

Ankara’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi hayatı olumsuz etkiliyor. Sıcaklık, kent merkezinde 36 dereceye kadar çıktı. Sıcaktan bunalan vatandaşlar, parklar, gölge alanlar ve su kenarlarında dinlenirken, bazıları da çeşmelerde serinledi. 

Nevşehir’de hava sıcaklığının 37 dereceyi bulmasıyla asfaltın erimesi, sürücülere ve yayalara sıkıntılı anlar yaşattı.

Atmaca bile bayıldı 

Kırklareli’nde de asfaltın erimesi nedeniyle yayalar yürümekte güçlük çekerken, belediye ekipleri yollara taş tozu döktü. 
Aydın’da, güneş altında 47 dereceye kadar çıkan hava sıcaklıkları, insanlar kadar hayvanları da etkiledi. Söke’de Koray Aydemir, aşırı sıcak yüzünden yerde baygın yatan bir atmaca buldu. Hayvanı eve götüren Aydemir, su ve yiyecek verdi ve yeniden toparlanmasını sağladı. 

‘2 kaşık krem sürün’ 

Onsekiz Mart Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zerrin Öğretmen, güneşe karşı krem sürülmesi uyarısında bulunarak, “Kremler biraz pahalı oldukları için halkımız bunları idareli kullanmaya çalışıyor. Yüzün tamamına bir tatlı kaşığı güneş kremi sürülmesi gerekir. Orta kilodaki bir kişi bütün vücuduna iki yemek kaşığı, yani 30 mililitre krem sürmeli” dedi. 
 Source link

(Visited 65 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!