İşte Cassini'nin son günlerinde yakaladığı muhteşem fotoğraf "Satürn'e Elveda" – DonanimHaber


Cassini, 20 yıllık uzay macerasının ardından geçtiğimiz Eylül ayında Satürn’ün bulutlarına doğru intihar dalışı gerçekleştirdi. İşte uzay aracının son günlerinde yakaladığı “Elveda Satürn” fotoğraf.

NASA, ESA ve ASI’nin ortak çalışması olarak bundan tam 20 yıl önce uzaya fırlatılan emektar uzay aracı Cassini, hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz Eylül ayında son görevine çıkmış ve Satürn’ün bulutlarına doğru intihar dalışı gerçekleştirmişti. Uzay araştırmaları tarihinin belki de en verimli görevlerinden biri olan uzay aracı, Satürn ve uyduları hakkında bugün bildiğimiz birçok bilgiyi ilk kez keşfetmişti.

İntihar dalışının gerçekleştiği 15 Eylül günü itibariyle artık 20 yıl boyunca üzerinde çalıştığı gezegenin bir parçası haline gelen Cassini’nin; bu dalıştan sadece 2 gün önce, 13 Eylül’de yakaladığı “Satürn’e Elveda” fotoğrafı bugün NASA’lı bilim insanları tarafından ilk kez yayınlandı. Güneş Sistemimizin halkalı gezegeni Satürn’ü tüm ihtişamıyla gördüğümüz bu nefes kesici fotoğrafta, ayrıca Satürn’ün uyduları Prometheus, Pandora, Janus, Epimetheus, Mimas ve Enceladus’u da birer nokta halinde görebiliyoruz. Bu uydular gaz devinin 60 uydusundan sadece altısını oluşturuyor.

Fotoğrafın yüksek çözünürlüklü orijinal haline ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Cassini’nin “Elveda Satürn” fotoğrafını bir diğer efsane uzay aracı Voyager 1’in bundan tam 37 yıl önce, 1980 yılında yakaladığı Satürn fotoğrafına (alttaki fotoğraf) benzeten Cassini görevi görünteleme yöneticisi Carolyn Porco,”Voyager 1’in Satürn’e elveda ederken yakaladığı bu fotoğraf, 37 yıldır uzay araştırmaları tarihinin benim için hep en unutulmaz fotoğraflarından birisi oldu. Cassini’nin ‘Satürn’e Elveda’ fotoğrafı da benzer bir şekilde insanoğlunun Güneş Sisteminin en ikonik gezegen sistemini araştırmak adına harcadığı muhteşem zamanların dramatik sonunu hatırlatacak.” ifadelerini kullanıyor. Carolyn Porco, aynı zamanda Voyager 1 misyonunda da görev  yapmıştı.

Voyager 1’in 16 Kasım 1980 tarihinde yakaladığı o fotoğraf:

 

 

NASA’nın Eylül ayındaki intihar dalışından önce Cassini için hazırladığı video: Source link

(Visited 1 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!