Intel X86 Mimarisine Son Veriyor – Tekno Gündem


İşlemci üreticileri arasında en iyi markalardan biri olan Intel, şu an için dünya işlemci üretimi sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Mobil alanda da kendisini kanıtlamış olan firma özellikle 2000’li yıllarda kullanmaya başladığı mimariler sayesinde hem işlemci teknolojilerinde hem de işlemci satışlarında istediği rakamlara da ulaşmış ve birçok ünlü bilgisayar markasıyla iş ortaklığına başlamıştı. Intel’in bu günlere gelmesinde en etkili olan teknolojilerinden birisi de X86 mimarisi olmuştu. Teknoloji devinin ilk kullandığı mimarilerden biri olan x86 mimarisi bir dönem bilgisayarlarda en çok karşılaşılan mimari olarak öne çıkmıştı.

Intel 64 Bit Serileri Kalıcı Hale Getirecek

Her ne kadar Intel’inn başarı elde etmiş olduğu bir alan olsa da teknoloji çok hızlı bir şekilde ilerliyor ve bu nedenle yapısı ne kadar iyi olursa olsun hemen her teknolojinin bir sınırı bulunuyor. İşte bu sınır Intel X86 mimarisi içinde geçerli. Bir dönemin en iyi mimarilerinden biri olsa da Intel sonunda X86 desteğini kesiyor.

Markanın son dönemde külfet olarak gördüğü mimarinin son toplu sipariş teslimatının yapıldığı bundan sonra üretimin durdurulduğu belirtildi. Yani yeni bir mimari gelene kadar Intel 64 bit sistemleri kullanmaya devam edecek. Bu sürenin ise epey uzun soluklu olacağı belirtiliyor. Yeni teknolojilerdeyse nasıl bir değişim olacağını göreceğiz.  Source link

(Visited 27 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!