Fizik, son 3 yılın en zor sınavıydı – Milliyet


Üniversiteye giriş sınavlarında sona gelindi. Adaylar dün saat 10.00’da LYS-2 Fen Bilimleri, 14.30’da da LYS-5 Yabancı Dil oturumlarına katıldılar. Bugün gerçekleştirilen LYS-3 Edebiyat-Coğrafya oturumuyla 2016 LYS maratonu sona eriyor. Sonuçlar 18 Temmuz’da açıklanacak ve o tarihten sonra adaylar için tercih maratonu başlayacak.

Dün gerçekleştirilen LYS-2’de 460 bin 362 aday yarıştı. Adaylara biyoloji, fizik ve kimya testlerinden 30’ar soru soruldu ve her test için 45’er dakika cevaplama süresi tanındı. LYS-2, tıp başta olmak üzere diş hekimliği, eczacılık gibi sağlık programlarıyla mimarlık, matematik öğretmenliği, mühendislikler gibi programların puanlamasında etkili olacak.

Adaylara göre Fen Bilimleri oturumunda Kimya testinin soruları çok zordu, Fizik testi de zorluk derecesinde onu aratmadı. Uzmanlara göre ise Fizik son yılların en zoruydu, Kimya da adayları uğraştırdı. Biyoloji testi ise temel bilgilerle çözülebilecek orta zorluk düzeyindeydi. Testlere göre değerlendirmeler şöyle:

‘Fizik soruları anlaşılmadı’

Bilfen Liseleri Fizik Bölüm Başkanı H. Hakan Özdemir: Fizik’te müfredat dışı herhangi bir soruyla karşılaşılmadı. Son üç yılda olduğu gibi bilgi ağırlıklı sorulardan oluşmuş. Öğrenci müfredata uygun çalışsa da sıkıntı yaşayabileceği seçici soruların olduğu zor bir sınavdı. İşlem gerektirmeyen soruların bile yorumlanması zordu. Soru tarzı olarak ÖSYM değişime kararlılıkla devam etmekte. ‘Rölativistik kütle artışı’ sorusu müfredat değişikliğinden dolayı öğrencileri zorlayacaktır. Eski müfredat kaynaklarıyla çalışan öğrencilerin hata yapma olasılığı arttı. Zorluk derecesi ile ayırıcılığı yüksek bir sınavdı. Son üç yılın en seçici fizik sınavı olduğunu düşünmekteyiz.

Fem Yayınları Eğitim Koordinatörü Faruk Ardıç: Sınavda öğrenciler Fizik testinde oldukça zorlandı. Müfredat dışı soru gelmemesine rağmen bazı sorularda ağdalı dil kullanılmış. Öğrenciler soruyu anlamak için birkaç kez okumak zorunda kaldılar. 2015’e göre hem zorluk derecesi artırılmış hem de daha çok bilgi ağırlıklı sorulara yer verilmiş.

Nesibe Aydın Okulları Fizik Zümresi: Sorular, MEB’in özellikle son birkaç yıldır fizik konularının kazanımlarıyla ilgili yaptığı güncellemelerin içeriğine uygundu. Fizik soruları zorladı, öğrencilerin sıralamasında ve puanlarında daha belirleyici olacak.  

Uğur Okulları Akademik Kurul Fizik Üyesi Ahmet Akça: Sınav matematiksel işlemlerin kullanılmasından ziyade yorum gücünü sorgulamış. Bu durum yeni sınav sisteminde öğrencilerin matematiksel işlem sorularından uzaklaşarak fizikteki tanımlar ve bu tanımlara bağlı kazanımlar üzerinde daha çok yoğunlaşması gerektiğini göstermekte. Sınavın eleyici soruları kişiden kişiye farklılık göstermekte. Sınavdaki öncüllü sorular geçmiş yıllara göre daha eleyici olacaktır.

‘Kimya, bilgi, analiz ve işlem gerektiriyordu’

Bilfen Liseleri Kimya Zümre Başkanı Ruhsar Bayman: Sorular genel olarak öğretim programına uygun. Her zamankinden farklı olarak kimyasal tepkimelerde hız, asit-bazların sulu çözeltisinde denge, kimyasal hesaplamalar, çözeltilerin koligatif özellikleri konularından soru çıkmamış. Soruların çözümü sağlam bir kimya bilgisine, analiz yapma gücüne ve matematiksel işlem yapma becerisine sahip olmayı gerektirmekte. Kısa bir döneme sığdırılmış, yoğunlaştırılmış bir çalışmayla edinilen paketlenmiş bilgilerle soruların çözümü mümkün değildi.

Fem Yayınları Eğitim Koordinatörü Faruk Ardıç: Kimya testi öğrenciler için umut kaynağı oldu. Sorular kolay, öğrencilerin beklediği tarzdaydı. Konu hâkimiyeti olan öğrenciler için kolaydı. Müfredat dışı soru gelmedi. Her zamanki gibi organik kimyadan 10 soru vardı.

Nesibe Aydın Okulları Kimya Zümresi: Sorular öğretim programlarına uygun ve müfredatı tarayıcıydı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi organik kimya soruları yine belirleyiciydi. Sorular bilgi ağırlıklı ve genel olarak 2015’ten biraz daha zordu.

Uğur Okulları Akademik Kurul Kimya Üyesi Bedrettin Boyacıgil: Müfredata uygun kazanımların ölçüldüğü, temel bilgilerin sorgulandığı, soruların konulara dağılımının geçen yıllarda olduğu gibi dengeli, beklenen düzeyde olduğu görülmekte.  Çok iyi çalışan öğrencilerin yapabilecekleri seçici, ayrıntılı, işlemli sorular yanında, bilgi düzeyi düşük olan öğrencilerin de yapabilecekleri sorulara da yer verilmiş. 

‘Biyoloji’de Türkiye ortalamaları yükselir’      
                                                                                         
Bilfen Liseleri Biyoloji Bölüm Başkanı Taner Altunbaran: Soruların tamamı ortaöğretim Biyoloji programının kazanımlarına uygun olarak hazırlandığı, bilginin sorgulandığı, yorum sorularının daha az bulunduğu görülüyor. Sorular net ve anlaşılabilir ifadelerden oluşmakta, ağırlıklı olarak 10 ve 11. sınıf konularının kazanımlarına ait. LYS Biyoloji ortalamasının geçmiş yıllara oranla yükselebileceğini öngörmek mümkün. 

Fem Yayınları Eğitim Koordinatörü Faruk Ardıç: Biyoloji soruları orta zorluktaydı. Konu dağılımında denge gözletilmiş. 2015 ile benzer zorluğa sahip. Yaklaşık beş sorunun seçici olduğu söylenebilir. “Nükleik asit – protein sentezi” ve “Popülasyon genetiği” soruları dikkat çekiyor. “Ekoloji” ve “Bitki biyolojisi” sorularının oranı biraz azalmış. 

Nesibe Aydın Okulları Biyoloji Zümresi: Sorular bilgiye dayalı. Soruların yaklaşık 3’te 1’i 12. sınıftan; diğerleri ise 9, 10, 11. sınıf konularından dengeli bir dağılımla sorulmuş. Geçen yıla göre kolay bir sınavdı. 

Uğur Okulları Akademik Kurul Biyoloji Üyesi Asuman Kılıç Casim: Sınavda konular arasında bağlantı kurmayı gerektiren ve birden fazla kazanım içeren sorular yer almış. Bazı kuvvetli çeldiricilerin yer aldığı ancak genel itibariyle soruların net ve anlaşılır olduğu görülüyor. 

Yabancı Dil Sınavı yapıldı

LYS kapsamında dün öğleden sonra LYS-5 Yabancı Dil Sınavı yapıldı. 102 bin 374 adayın katıldığı sınav saat 14.30’da başladı, 120 dakika sürdü. İngilizce, Almanca ve Fransızca olmak üzere 3 dilde yapılan sınavda, adaylara LYS başvurusunda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verildi, 80 soru soruldu. Adaylara göre kelime bilgisi yeterli olanlar için sınav genel olarak çok zor değildi. Ancak paragraf sorularının uzun olması nedeniyle adaylara süre yetmedi. 
 

Kaslarına bakıp soruyu çözdüler

@AysunKalfa: Çözerek yapılmayacak sorular hazırladığı için edilen dualar adına şıklara “amin” koyan koca yürekli ÖSYM.

@esmameci: Çalışana çok kolay bir sınavdı gel gelelim zor olur diye çalışmadık.

@Imjustlivinn: Kas gevşeyip kasılma sorusunu çözerken tüm salon Johnny Bravo’ya dönüştü.

@kerdem356: Fiziğin benle bu derdi ne Kimya yar olmuyor derdime Biyoloji bile dengi dengine verdim ömrümü LYS’ye.

@edapeker97: Genel izlenim farklı soru tipleri eklemişler fizik ciddi zordu kimya organik basitti 11. sınıf konularını zorlamışlar sanki.

@gaffercelebi: LYS-2 sözde üniversiteye sınavsız geçiş gelecekti. 12 sınav türü geldi. Paraya para demediler!

@inanksm: Biyoloji’de kas sorusuna gelince sınıf birden fitness salonuna dönüştü.

@senaa_1990: Kimya soruları neceydi kimyaca diye dil var da ben mi bilmiyorum.

@bogac126: Son olarak da şu. ÖSYM bütün sınavlarda kolay sordu ama fizikte bütün hıncını çıkartmış.

@burhangul29: LYS 2 sınavında Newton Arşimet Pascal Pasteur Mendelin kemikleri sızladı.

@iremasliaksu: Evet TM’ci arkadaşlar sınav o kadar kolaydı ki siz azcık çalışsaydınız kesin tıp tuttururdunuz, yarında biz girip hukuk tutturacağız

Soru tarzı kafa karıştırdı

‘Fizik zor, sözel ağırlıklıydı’

Aslı Kurtuluş: Fizik soruları zor, Kimya basitti, Biyoloji soruları ise orta zorluktaydı. Fizik’te çelişkide kaldığım sorular oldu. Sözel sorular ağırlıklıydı. Biyoloji ve Kimya sorularını sınavdan önce çözdüğüm deneme testlerine göre kolay buldum.

‘Zamanda sıkıntı yaşadım’

İrem Yasavul: Sınavda çıkan sorular güzeldi. İlk defa sınava girdim, ikinci girenler de sınavın kolay olduğunu söylüyorlar. Bu yıl sınava girenler geçen yıl girenlere göre çok şanslı. Soruları bilmeme rağmen süre sıkıntısı yaşadım. Yetiştiremediğim sorular oldu. Testlerde 30 sorudan 20’sini yapabildim.

‘Kimya ve Biyoloji iyi geçti’

İnci Kuşak: Fen Bilimleri sınavında çıkan sorular, deneme testlerinde çözdüğüm sorulardan kolay geldi. Fizik’te çok basit soruların yanı sıra kafa karıştırıcı sorular da vardı. Kimya ve Biyoloji soruları gayet iyiydi. Sınav genel olarak orta derece zorluktaydı diyebilirim.

‘Kimya’da boş bıraktığım soru oldu’

Berkay Şuözer: Önceki yıllara göre Fizik sorularını kolaylaştırmışlar. Çözdüğüm sorular ve denemelere göre ise Biyoloji orta zorluktaydı, Kimya biraz zordu. Kimya testinde boş bıraktığım sorular oldu. Bilgisayar mühendisliği bölümünü kazanmak istiyorum.

‘Bazı sorularda çelişkide kaldım’

Kübra Küçüközer: Sınavda müfredat dışı farklı bir konudan soru gelmedi. Biyoloji ve Fizik kolay, Kimya soruları zor geldi. Kimya’da çelişkide kaldığım sorular oldu. Hedefim fizik tedavi ve rehabilitasyon.

‘Çözdüğüm denemelere benzerdi’

Semi Sakazade: Kimya bana biraz zor geldi. Biyoloji ise orta zorluktaydı. Zaman sıkıntısı yaşamadım ancak özellikle Kimya testinde iki şık arasında kaldığım sorular oldu. Sınavın geneli çözdüğüm denemelere paralel sorulardan oluşuyordu, benim açımdan bir sürpriz yoktu. (OZAN ÖMER KADÜKER)

YARIN: LYS-3 Edebiyat-Coğrafya Sınavı’nda hangi konulardan soru çıktı? Sınav kolay mıydı, zor muydu, hatalı soru var mı? Source link

(Visited 52 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!