Evde sözden anlayan akıllı bir asistan var! – Sabah


Evde istediğiniz milyonlarca şarkıdan birini anında çalacak, ne kadar uzakta olursanız olun sizi can kulağıyla dinleyecek akıllı bir asistan olduğunu düşünün. Mesaj atıyor, ışıkları kapatıyor veya klimayı açıyor. İşte bu yeteneğe sahip akıllı hoparlör rekabeti kızışıyor. Apple’ın hafta başında ABD’de düzenlediği Dünya Geliştiriciler Kongresi’nde tanıtılan , henüz emekleme döneminde bir sesli asistan. Yavaş yavaş yeni yetenekler kazanan akıllı HomePod, Google Home ve Amazon Echo gibi kendinden önce işe başlayan dev rakipleri var. Apple HomePod 349 dolarlık fiyatıyla yıl sonunda satışa sunulacak. Rakibi Amazon Echo 180 dolar, Google Home 109 dolar etiket fiyatına sahip. Evdeki müzik ve eğlencenin merkezi konumundaki akıllı hoparlörler aynı zamanda evin kumandası gibi. Dev şirketlerin bu kadar büyük rekabetinin temelinde insan hayatıyla uyumlu servisler var.

BÜYÜYEN ÇOCUK GİBİ

Akıllı hoparlörler ses tanıma özelliğini geliştirerek farklı yetenekler kazanıyor. Sadece eğlence değil, farklı işlevler için kullanılıyor. Aradığınız şarkıları bulmak, aydınlatmayı açma veya kapatma, televizyonda istediğiniz programı açmak gibi yeni yetenekler kazanıyor. Tıpkı büyüyen bir çocuk gibi, önce konuştuklarımızı doğru anlamaya, sonra istediğimiz şeyi hatasız yapmaya çalışıyor. Çocuklarına “Yavrum bir koşu ekmek al” diyen anneler artık Apple HomePod’a seslenerek sipariş vermeye başlayacak. Yani ileride evdeki elimiz-kolumuz bu akıllı hoparlörler olacak. Türkiye’de 2017 yılında değil, 2018’de piyasaya sunulmasını beklediğimiz HomePod’un yerel dilleri anlaması ve servisleri oluşturması lazım.

MESAJ GÖNDERMEK MÜMKÜN

Ev yardımcısı olarak da kullanılabilen HomePod, mesaj göndermek, güncel haberleri, spor karşılaşmalarını ve hava durumunu öğrenmek için harika bir araç. Ayrıca evdeki akıllı aygıtları HomePod ile kontrol edebilirsiniz. Örneğin Siri’den ışıkları açmasını, perdeleri kapatmasını veya belirli bir ortamı başlatmasını isteyebilirsiniz. HomePod, evde olmadığınız zamanlarda da iPhone veya iPad’deki Home uygulamasıyla uzaktan kontrol ve ev otomasyonu sağlayarak mükemmel bir ev bağlantı merkezi haline geliyor.

6 MİKROFONDAN KOMUTLARI DİNLİYOR

Futbol topuna yakın büyüklüğe sahip HomePod evdeki asistan rekabetine Apple’ın da katılacağını müjdelerken, ürün aşağıdaki yeteneklere sahip olacak.
Yukarı doğru bakan bas hoparlörü, özel A8 çipiyle birlikte gerçek zamanlı yazılım modellemesi kullanarak hoparlörün mümkün olan en derin ve temiz basları çok düşük bozulmayla sunmasını sağlıyor.
Yedi adet özel tiz hoparlörleri dizisi, kendilerine ait amplifikatörlerle dengeli ve pürüzsüz tınılar sağlamasının yanında farklı kiriş şekilleri ve boyutları için hassas yön kontrolüyle keyifli bir müzik deneyimi sunmayı hedefliyor.
Otomatik oda algılama teknolojisi, HomePod’un oda içindeki konumunu hızla anlamasını, köşede, masa üzerinde veya kitaplıkta olmasına bağlı olarak en etkileyici müzik deneyimini sunmak için saniyeler içinde kendini optimize etmesini sağlıyor.
Altı adet mikrofondan oluşan dizi, gelişmiş yankı önleme özelliğiyle, yüksek sesle müzik çaldığında bile Siri’nin kullanıcıları odanın neresinde olursa olsun anlamasına yardımcı oluyor.
Siri dalga biçimi, Siri ile etkileşime geçildiğinde üst kısımda görünüyor ve entegre dokunma kontrolleri de kolay gezinti olanağına sahip.
İki hoparlörü otomatik olarak tespit edip dengeleyerek bir kablosuz ses kalitesi için hem doğrudan hem de yansıyan sesleri kullanıyor ve daha etkileyici bir müzik deneyimi sunuyor.


Source link

(Visited 11 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!