Elon Musk, uzaya ABD'nin gizli kargosunu taşıyacak – CNN Türk


eçtiğimiz günlerde ülkemize gelen Elon Musk, Turksat 5A ve 5B uydularının uzaya gönderilmesi görevini üstlenmişti. Uzay sanayisinde faaliyet gösteren şirketi SpaceX ile gerçekleştirilecek olan bu görev, SpaceX’in en başarılı roketi Falcon 9 ile gerçekleştirilecek.

Ancak yarın bir kez daha uzaya fırlatılacağı açıklanan SpaceX’ın meşhur roketi Falcon 9, bu defa ne için oraya gidiyor bilinmiyor. Şu ana kadar SpaceX Dünya dışına çıkarttığı kargolar hakkında bilgi paylaşımını esirgemezken, Zuma isimli kargo hakkında bir detay paylaşılmadı.

Normal şartlar altında bugün fırlatılması planlanan Zuma, olumsuz hava koşulları nedeniyle yerel saatle 16 Kasım tarihinde 20.00 – 22.00 saatleri arasında fırlatılacak. Ülkemizde 17 Kasım günü 04.00 – 06.00 saatine denk gelen Zuma görevi için sorulan sorularaysa gizli bir yük olduğu ve detayların paylaşılamayacağı açıklaması yapıldı.

Uzay ve savunma şirketi Northrop Grumman‘a ait olduğu belirtilen Zuma isimli kargo için ABD Hükümeti en geç 30 Kasım’a kadar kargonun gönderilmesi için baskı uygulanıyor. Uydu olduğu tahmin edilen Zuma isimli kargoyu götürecek Falcon 9, Cape Canaveral üssünden fırlatılacak ve eğer bir terslik olmazsa yine Cape Canaveral üssüne dikey iniş gerçekleştirecek.

Gizli bir askeri uydu olduğu düşünülen Zuma isimli kargonun fırlatılışı YouTube üzerinden canlı olarak yayınlanacak. Eğer görev başarıyla tamamlanırsa SpaceX Aralık 2015’ten bu yana 20 tane roketini başarılı bir şekilde yeryüzüne indirmiş olacak.Source link

(Visited 4 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!