Einstein'a Ait Yeni Bir Teori Tam 100 Yıl Sonra Kayda Geçildi – Tamindir


Einstein'a Ait Yeni Bir Teori Tam 100 Yıl Sonra Kabul Edildi

NASA, uzay boşluğunda muazzam bir görüntü yakaladı. Hubble Uzay Teleskobu, bir yıldızın kütle çekimine kapılarak büzülen bir görüntüsünü yakaladı. Hubble’ın yakaladığı bu olay Einstein’ın izafiyet (görelilik) teorisinde bahsettiği, ışığın kütle çekimiyle büküldüğü tezini doğruluyor.

NTV haber ajansının Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) Derlediği habere göre, gökbilimci Kailash Sahu liderliğindeki araştırma ekibi, Hubble teleskobundaki kayıtlarını incelediler. Bu kayıtlarda  ekip, Ekim 2013 ve Ekim 2015 tarihleri arasında, Dünya’dan 5 bin ışık yılı uzaktaki bir yıldızın ışığının, Dünya’ya 17 ışık yılı mesafedeki beyaz cüce bir yıldızın Stein 2051 B’nin hizasına geldiğinde bükülerek konum değiştirdiğini gözlediler. Bu gözlem sayesinde, bu tip bir etki Güneş dışındaki bir yıldızda ilk kez kayda alınmış oldu.

Aslında bu durum, 1919 yılında İngiliz gökbilimci Arthur Eddington ve ekibinin bir güneş tutulması sırasında Güneş etrafındaki ışık bükülmelerini kayda almasıyla da doğrulanmıştı. Ancak, Sahu ve ekibinin çalışması tek bir gök cismiyle yapılan bu türden ilk gözlem olduğu için teoriyi daha anlaşılır ve net kılıyor.

Bu Kutunun İçi Sıfırın Altında Bir Milyar Derece

Einstein Robotu’nun Evinize Girmesini İster Misiniz?Source link

(Visited 18 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!