EBA öğrenci giriş şifresi nasıl alınır – Samsun Kent Haber


EBA ÖĞRENCİ GİRİŞ ŞİFRESİ NASIL ALINIR

EBA öğrenci giriş şifresi nasıl alınır. EBA nedir. Eğitim Bilişim Ağı(EBA) öğrenci şifresi nasıl alınır. EBA öğretmen, öğrenci giriş ekranı. EBA e-kurs 2016 takvimi

02 Nisan 2016 Cumartesi 22:49
EBA öğrenci giriş şifresi nasıl alınır

EBA  öğrenci giriş şifresi nasıl alınır. EBA nedir. Eğitim Bilişim Ağı(EBA) öğrenci şifresi nasıl alınır. EBA öğretmen, öğrenci giriş ekranı. EBA e-kurs 2016 takvimi

 

EBA, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından elektronik ortamda bilgi paylaşımı amacı ile öğrencilere destek vermek amacıyla açılmıştır.

 

EBA (Eğitim Bilişim Ağı) yanı zamanda, yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur.

 

Bu platformun amacı; okulda, evde, kısacası ihtiyaç duyulan her yerde bilgi teknolojileri araçlarını kullanarak etkili materyal kullanımını destekleyip teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır.

 

Milli Eğitim Bakanlığının bu yıl ilk kez uygulamaya koyduğu e kurs uygulamasının başlamasından sonra, öğrenci ve öğretmenlere büyük yarar sağladı. MEB tarafından geliştirilen sistem 2015 – 2016 Eğitim yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları (e-Kurs) EBA üzerinden gerçekleşiyor. Öğrenciler 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında EBA sayesinde e-Kurs’tan faydalanabilecekler. .

 

EBA, ilk ve orta öğretim sınıf seviyelerine uygun, doğru e-içerikler sunmak için oluşturulmasından dolayı öğrencilerin bu konudaki ihtiyaçlarını karşılıyor. EBA öğrenci giriş için öğrencinin sistemden  kullanıcı girişi yapılması gerekir. Peki, EBA girişi nasıl yapılır, E-kurs kaydı nasıl yapılır?sorularının cevabı ve milyonlarca öğrencinin ve öğretmenin merak ettiği eba e kurs giriş ekranı, Eba giriş, sorularının cevapları.

 

EBA E-KURS ÖĞRENCİ GİRİŞİ

EBA modülüne giriş yapmak isteyen öğrencilerin öncelikle bir EBA şifresine sahip olması gerekmektedir. EBA şifresi öğrenciye okul yönetimi veya öğretmenler tarafından verilmektedir. Öğrenciye şifre vermek isteyen yetkili EBA sistemine (http://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS/) giriş yaparak, kullanıcı adının olduğu bölümden ‘Öğrenci Şifre seçeneğini tıklamalıdır. Daha sonra öğrencinin T.C. kimlik numarası girilerek EBA şifre verme işlemi tamamlanmaktadır. EBA şifresini alan öğrenciler sisteme ‘http://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS/ web sitesinden giriş yaparak EBA Girişi kısmından kullanıcı adı ve şifrelerini girerek giriş yapabilirler. Giriş yapan öğrenciler buradan istedikleri derslere ait kursları seçebilir ve kontenjan olması halinde eksiklerini açılacak kurslarla tamamlayabilirler.

 

2016 DYK ÖĞRETMEN BAŞVURUSU YAPMA

 

EBA kurs uygulamasında görev almak isteyen kadrolu öğretmenler, EBA şifreleriyle sisteme girerek, e-kurs modülünde görev almak istedikleri kurs tercihini yaparak başvuruda bulunabilmektedirler. Kurslarda görev almak isteyen öğretmenler, ilçe içinde görev almak istedikleri kurs merkezlerinden biri için 3 tercih hakkına sahiptir. Öte yandan isteyen öğretmenler ilçede belirledikleri bir okulda da görev alabilmektedirler.Kurslara yapılan öğretmen atamaları kurs merkezi müdürlüğü tarafından öğrenci tercihlerine göre yapılmaktadır. Ancak tercih yaptığı halde hiçbir kursta görev alamayan öğretmenler de ilçe komisyonları tarafından tarafından ihtiyaç duyulan kurs merkezlerinde görevlendirileceklerdir.

 

EBA KURS 2016 TAKVİMİ

3 Ekim 2015 I. Dönem Kurslarının başlaması

24 Ocak 2016 1. Dönem Kurs Sonu

8 Şubat 2016 2.Dönem Kurslarının Başlangıcı

17 Haziran 2016 II. Dönem Kurslarının ve

YILLIK KURSLARIN TAMAMLANMASI

20 Haziran – 11 Eylül 2016 III. Dönem Yaz Kursları

 

EBA ÖĞRETMEN ŞİFRESİ ALMA

EBA modülüne giriş yapmak isteyen öğretmenlerin EBA şifresi oluşturması gerekmektedir. Bunun için EBA şifresi almak isteyen öğretmenler öncelikle http://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS/ web sitesinden ‘MEBBİS Girişi kısmına tıklayarak Giriş Kodu, Kullanıcı Adı ve Şifre bilgilerini girmelidir. MEBBİS sistemine giriş yapan öğretmenlerin karşısına ‘EBA Şifre Oluşturma Ekranı gelecektir. Öğretmenler bu ekrandan şifre oluşturarak EBAya giriş yapabilirler.

 

BILL GATES NOTLARI DA EBADA

Bilişim dünyasının tanınan isimlerinden biri olan Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in eğitim, bilim ve yaşamla alakalı aldığı tüm notlar artık EBA modülünde yer alıyor. MEB tarafından oluşturulan “Gatesnotes” blogunda, Bill Gates’in kendi özel notları bulunmakta. Bill Gates’in notlarına ait videolar ise http://www.eba.gov.tr/video/gatesnotes web sitesinden izlenebilecek.

 

E KURS, KURS DÖNEMLERİ 

DYK’lar I.dönem, II.dönem ve III. dönem (yaz kursları) olmak üzere üç dönemde açılır.  I.dönem kursları Ekim ayının ilk haftası başlar ve yarı yıl tatiline kadar devam eder.  II.dönem kursları derslerin başladığı ikinci yarıyılda başlayarak okulların kapanmasına kadar devam eder. III.dönem kursları, okulların kapanmasıyla birlikte ders yılı bitiminden bir sonraki eğitim-öğretim yılı okulların açılışına kadar olan sürede açılır. I.dönem ve II.dönem kursları birbirinin devamı şeklinde yıllık (ders yılı) olarak uygulanabilir.

 

EBA HİZMETLERİ

Farklı, zengin ve eğitici içerikler sunmak, Bilişim kültürünü yaygınlaştırarak eğitimde kullanılmasını sağlamak, İçerikle ilgili ihtiyaçlarınıza cevap vermek, Sosyal ağ yapısıyla bilgi alışverişinde bulunmak, Zengin ve gittikçe büyüyen arşiviyle derslere katkı sağlamak, Bilgiyi öğrenirken aynı zamanda yeniden yapılandırabilmek ve bilgiden bilgi üretmek, Farklı öğrenme stillerine (sözel, görsel, sayısal, sosyal, bireysel, işitsel öğrenme) sahip öğrencileri de kapsamak, Bütün öğretmenleri ortak bir paydada buluşturarak eğitime el birliğiyle yön vermelerini sağlamak,

 

EBA KURS ALANINDA DA ÖĞRENCİLERE HİZMET VERİYOR

Teknolojiyi bir amaç olarak değil bir araç olarak kullanmak amacıyla tasarlanan sosyal bir eğitim platformudur.Ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarındaki öğrenciler ile 9,10 ve 11. sınıflarındaki öğrenciler en fazla 3 dersten haftalık toplam 12 saate kadar; 8. sınıftaki öğrenciler ise en fazla 6 dersten 18 saate kadar; ortaöğretim kurumlarının 12. sınıfındaki öğrenciler ve mezun durumdakiler ise en fazla 6 dersten 24 saate kadar haftalık kurs alabilecekler. Kurslarda her bir öğrenci ve kursiyer için, hafta içi günde en fazla 2 dersten 4 saate kadar, hafta sonları ise bir günde en fazla 5 dersten 8 saate kadar kurs verilebilecek. Kurslarla ilgili ders programları ve haftalık örnek ders çizelgeleri ile kazanım testleri, tarama testleri Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün resmi internet sayfasında ve e-kurs modülünde yayımlanacak.

 

EBA E KURS 2. DÖNEM ÖĞRENCİ KAYIT BAŞVURULARI SONA ERDİ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni projesi olan MEB Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-Kılavuzu yayınlandı. Kılavuzda yer alan bilgiye göre e-Kurs’ta yer almak üzere alınacak öğretmenlik başvuruları http://odsgm.meb.gov.tr veya www.eba.gov.tr adreslerinden 26 Aralık – 02 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirildi. e-Kurs 2. dönem öğrenci başvuruları

 

E-KURS DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI 

 

E Kurs öğrenci başvuruları için hemen tıkla. Mili Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan E Kurs sistemi ile hem öğrenciler hem öğretmenler giriş yaparak başvuru işlemlerini yapabiliyorlar. Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamındaki öğrenci başvuruları 21 Eylül 2015 tarihinde başlayacak. Öğretmenlerin başvuruları ise 25 Eylül’de bitecek. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden yapılacak olan sisteme giriş bilgilerini haberimizden görebilirsiniz. İşte MEB E kurs öğrenci başvuru ekranı ve detaylar. 

 

E KURS BAŞVURU KOŞULLARI NELER, KİMLER BAŞVURABİLİRLER

Kursa katılmak isteyen örgün eğitime devam eden öğrenciler, okul veya kurumlarından alacakları Eğitim Bilişim Ağı (eba) şifresi ile e-kurs modülü üzerinden veya bizzat kurs müdürlüğüne kurs açılan derslerle ilgili başvuru yapabilecekler. Her bir kurs programına devam edecek sınıftaki öğrenci, kursiyer sayısı 10’dan az olamayacak. Sınıf mevcudunun 20 olması esas olacak. Bu sayı dolmadan yeni bir sınıf açılamayacak İstenen derslerden kurs açılmaması durumunda talepler kurs merkezine yazılı olarak iletilebilecek. Açık öğretim öğrencileri, başvurularını örgün kurs merkezleri, kursiyerler ise halk eğitim merkezleri aracılığıyla yaygın eğitim kurs müdürlüklerine bulundukları sınıf düzeyini gösterir belge veya diploma ile bizzat başvurarak yapacaklar ve kurs şifrelerini alacaklar. Sınıf mevcudu en fazla 25’e kadar çıkartılabilecek. Kursa devam eden öğrenci, kursiyer sayısının 10’un altına düşmesi durumunda kursun birleştirilmesi veya kapatılıp kapatılmamasına o ay sonunda komisyon tarafından karar verilecek.   Kayıt yaptıran öğrencilerin devamları zorunlu olacak. Her kurs döneminde okutulması gereken toplam ders saatinin özürsüz olarak 10’da birine kadar devam etmeyen öğrencilerin kurs kaydı silinecek. Aynı dönemde başka bir kursa devam edemeyecek. E-kurs modülü üzerinden başvuru yapacak öğrenci, açık öğretim öğrencisi ve mezunlara eba/e-kurs kullanım şifresi verilecek.

Kaynak: AjanslarSource link

(Visited 5 times, 1 visits today)

Author: Editor

Share This Post On

Submit a Comment Cancel reply

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!