Çalınmaya karşı iPhone X nasıl güvence altına alınır – Yeni Şafak


Apple’ın 12 Eylül tarihinde yaptığı tanıtımın gözde cihazı olan iPhone X’in yüz tanıma özelliği, Apple meraklıları tarafından doğru çalışıp çalışmayacağı en çok merak edilenler konular arasında yerini aldı. Özellikle Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un yüz tanıma sisteminin basit bir fotoğrafla aşıldığı ortaya çıktıktan sonra bu sistemin güvenliği tüm kullanıcıları tedirgin etmeye yetti.

iPhone X’te bu tür sorunların yaşanmayacağını açıklayan Apple, geliştirdiği yüz tanıma sisteminin yanı sıra cihazında parmak izi okuyucusunu da kaldırarak güvenlik sistemi ile adeta teknoloji dünyasına meydan okudu.Bu durum üzerine Apple’a Face ID hakkında ilginç sorular yöneltilmeye başladı. Keith Krimbel’in e-posta yolu ile yöneltilen soruya ise Apple’dan cevap geldi. Krimbel Face ID’nin güneş gözlüğü ile çalışıp çalışmadığını ve bir hırsızlık olayında hırsızın iPhone X cihazını yüzümüze tutarak kilidi açtıktan sonra kaçarsa nasıl bir önlem alabilir diye sordu.Bir hayli ilginç olan bu sorulara Apple kanadından şöyle bir açıklama geldi:

  • “Eğer doğrudan telefona bakmazsanız, telefon ekranı açılmayacaktır. Ayrıca telefonu birine vermeden önce her iki tarafta yer alan tuşlara aynı anda basarsanız Face ID kısa bir süreliğine etkisiz hale geliyor.”Kısacası Apple söz konusu bir durum ile karşılaşan kullanıcıların cihazı sıkmasını istiyor. Bu sayede Face ID kısa süreliğine devre dışı kalıyor. Ayrıca yüz tanıma sisteminin gözler kapalı iken çalışmadığı da ifade ediliyor.

Güneş gözlüğü sorusuna ise Apple tüm güneş gözlükleri ile çalışmadığı ama çoğu güneş gözlükleri ile çalıştığını ifade ediyor.

FaceID güneş gözlüğü ile çalışacak mı?

TEKNOLOJİ

FaceID güneş gözlüğü ile çalışacak mı?Source link

(Visited 5 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!