Buz Devri'ni karartan meteor yağmuru – Taraf


ARZU ÇEVİKALPSİNEMASAL DENKLEM/ Çok uzun süredir severek seyredilen Ice Age serisinin beşincisi “Ice Age Collison Course” (Buz Devri 5: Büyük Çarpışma) bu hafta sinemalarda… Dördüncüsüyle çıtayı düşüren animasyon, beşincisiyle kozmik çarpışmayı ön plana alarak, farklı bir etki yaratmaya çalışıyor. “Buz Devri 5: Büyük Çarpışma” önceki filmlerde ele alınan konuyu işliyor, fakat konunun değişik şekillerde hikâyeye sirayet ediyor oluşu seyirciyi sevindiriyor.

 

Arzu Buz Devri1

Kim demiş animasyon filmleri sadece çocuklar için diye? Karşımızda çocukları ve büyükleri biraraya getiren renkli ve canlı bir animasyon filmi var: “Ice Age Collison Course” (Buz Devri 5: Büyük Çarpışma). “Katastrofik dünya” felsefesini işleyen animasyon, günümüzün en önemli filmsel argümanı olan uzay ve galaksiler arasındaki ilişkiye eğlenceli bir bakış atıyor. Didaktik oluşunu da es geçmeyelim. Scrat isimli firavun faresinin meşe palamudu ile yaşadığı talihsizlik, onu elinden kaçırdığı andan itibaren karmaşık hâle geliyor ve kozmik bir patlama yaşanıyor, çünkü Scrat o meşe palamudunu yakalamak için uzay boşluğunda dönenip duruyor. Seyirci izlerken bir meşe palamudu adına bu kadar uğraşılır mı diyor, lakin Scrat seyirciye aldırış etmeden bildiğini okuyor.

Arzu- ScratAsıl olay da burada başlıyor. Scrat’ın yaptığı eylemin farkında olmayışı, buzullara büyük bir felaket getiriyor. Meteorun tek sorumlusu kendisi (!) Aslında burada bir atıf var ve bu da insanoğluna yönelik… Meselenin özü şu ki; bilimsel teoriler ile hikâyeye genel bir çerçeve çizen yönetmen, o teorilerin cevabını arayarak, hikâyeye yeni bir yön kazandırıyor, zira anlatılmak istenenler çok daha derin… Dünyaya koca bir göktaşı çarparsa ne yaparız sorusunu irdeleten animasyon, insanlığın ve dünyanın sonunu getirecek bir meteorun nelere mal olacağını Scrat üzerinden anlatıyor. Dünyamıza daha önce dev meteorlar çarptı, fakat dev bir göktaşının çarpması büyük bir yıkımın sebebi olur.

Arzu- buzdevri-scrat

MARS’TA YAŞAM OLABİLİR MİYDİ?

Bu kadar ciddi bir biçimde ağırlığını ortaya koyan animasyon, Big Bang’den tutun, ‘pisagorculuk’ olarak bilinen akımın kurucusu Pisagor’a kadar, birçok analitik ayrıntıyı biraraya getirerek seyirciyi bilinçlendiriyor. Kıyamet filmlerine bir yenisini daha eklediğimiz “Buz Devri 5: Büyük Çarpışma” kıyamet gününe vurgu yaparak, bizi bugünden geçmişe doğru sürüklüyor, yani animasyonun içinde kısa bir belgesel seyrediyoruz. Bu sebeple sansar Buck’ın sahnelerini dikkatle izlemek önem arz ediyor.

Buck’u bir kenara bırakıp, hikâyeyi etraflıca incelediğimizde, Mars gezegeni hakkındaki bulgular, bazı şeyleri daha net sorgulanmamıza yol açıyor. Örneğin: Mars’ta hayat vardı ve sonra Mars yaşanmaz oldu gibi. Şunu çok merak ediyoruz: Acaba Mars’ta hayat var mıydı? Hatırlarsanız Ridley Scott’un “The Martian” (Marslı) filminde bir astronot Mars’ta hayatta kalmak için, tarla oluşturup onu ekip biçmeye çalışmıştı, hem de neredeyse suyun olmadığı bir gezegende… O filmden ilham alan yönetmen, onun trajik maceraları ile hayvanlarınkini örtüştürüyor. Bunun yanı sıra “Independence Day” (Kurtuluş Günü) ile bağlantı kuran yönetmen, insanlardan ziyade, hayvanların dünyaya kurtaracağını vurguluyor. Esasında oradaki hayvanları kendi yansımamız olarak görebiliriz.

Arzu Buz Devri2

Bu kadar kozmik bilgiden sonra, hikâyede buzulları eriten meteorlar, her ne kadar iç burkucu da olsa, filmin olumsuz enerjisini, olumluya döndürme gibi bir özelliği var. Mesela sansarlar meteorlardan kendilerine bir barınak inşa ediyorlar ve o barınak sayesinde yeniden gençliklerine kavuşuyorlar, çünkü onlar için önemli olan tek şey gençlik iksirini keşfetmiş oluşları.

SERİNİN SON ANİMASYONU OLSA İYİ OLUR

Aşkın, romantizmin, dostluğun, arkadaşlığın doruklara çıktığı animasyonda mizah hiç eksik olmuyor. Yaşanan kötücül olaylara bardağın dolu tarafından bakmaları, birçok şeyi çözeceklerine inanmaları, iradeleri ve iç güçleri onların bir gemi misali okyanusta yol almalarını sağlıyor. Kısacası yaşadıkları dünyanın çökmemesi için çabalıyorlar. Buradan kendimize çok iyi bir ders çıkarabiliriz, her ne kadar bazı seyirciler serinin dibe çöktüğünü savunsa bile… Serinin düşüşte olduğu açıkça ortada bunu yadsıyamayız, ama hangi seri düşüşte değil ki? Şunu sormak gerek: bir bütün olarak bu animasyon beklentilerimizi karşılıyor mu? Eğer cevabınız evetse o zaman mesaj yerine ulaşmış demektir.

Arzu AfişYazıyı toparlamadan önce animasyonun seslendirmesinde Simon Pegg ve Jennifer Lopez’in olduğunu belirtelim, zira her ikisi de oldukça başarılı. Diğer seslendireler arasında ise “Mike and Dave Need Wedding Dates” (Mike ve Dave: Ahh Bir Sevgili Yapsak)’daki Adam Devine, “American Reunion” (Amerikan Pastası: Buluşma)’daki Seann William Scott ile Queen Latifah yer alıyor. Ufak bir not: Bazı büyük bütçeli animasyon filmleri, hem Türkçe dublajla, hem de orijinal diliyle oynatılıyor. Bu durum “Buz Devri 5: Büyük Çarpışma” için de geçerli.

Netice itibariyle; keyifle izlediğimiz ve kısa süreliğine sorunlardan uzaklaştığımız “Buz Devri 5: Büyük Çarpışma”yı tadında bırakmalarını, illa yapacaklarsa da Scrat karakterini çıkartıp, onun yerine yeni bir karakter koymalarını diliyoruz. Umarız dediğimiz gibi olur.

arzucevikalp@gmail.comSource link

(Visited 4 times, 1 visits today)

Author: Editor

Share This Post On

Submit a Comment Cancel reply

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!