Ay'ın tortularında su olabilir – Internet Haber


 Brown ve Hawaii üniversitelerinden bilim insanları, uydu verilerini kullanarak yürüttüğü araştırma, Ay’ın derinliklerinden gelen magmanın patlamasıyla oluşan cam kürecikleri sayesinde eser miktarda su bulunabileceğini belirtti.

Sonuçları “Nature Geoscience” dergisinde yayımlanan, ABD Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) fon sağladığı araştırma çerçevesinde bilim adamları, yörüngesel spektrometre ile Ay’ın yüzeyinde seken ışığın ölçümünü yaptı. Yüzeyden yansıyan veya yüzeyin absorbe ettiği ışığın dalga boylarını inceleyen bilim adamları, buralarda hangi minerallerin ve bileşimlerin bulunduğu hakkında fikir sahibi oldu. 

Ay’ın yüzeyinin, gün içinde özellikle volkanik tortuların bulunduğu enlemlerde ısındığını göz önünde bulunduran bilim adamları, yörüngesel spektrometre incelemesinin yanı sıra Apollo misyonlarının Dünya’ya getirdiği örnekler üzerinde laboratuvar ortamında ölçümler yaptı.

NEREDEYSE HEPSİNDE SU İZİN RASTLANDIBilim adamları, Apollo 15 ve 17’nin indiği bölgelerin yakınındakiler dahil olmak üzere daha önce haritası çıkarılan Ay’ın yüzeyindeki büyük volkanik tortuların neredeyse hepsinde suyun izine rastladı. 

Apollo uzay aracının Ay’a iniş yaptığı bölgelerde cam kürecik örnekleri toplanmıştı.

Araştırmanın bulguları, Ay’ın kabuğunun su yönünden zengin olduğu görüşünü destekler nitelikte. 

Bilim adamları, uzun yıllar Ay’ın iç kısmının su ve diğer uçucu bileşenlerden büyük ölçüde yoksun olduğunu düşünüyordu. 

2001 yılında yapılan bir araştırma, cam kürecikler içindeki çok küçük kristal oluşumların, Dünya üzerinde bazı bazalt taşlarındakine benzer miktarda su ihtiva ettiğini açığa çıkarmıştı. 
 Source link

(Visited 6 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!