AMD Ryzen işlemcisi tanıtıldı – ShiftDelete


AMD’nin bir süredir merakla beklenen yeni nesil ZEN işlemcileri için düzenlediği lansman sona erdi ve firmanın Ryzen adını verdiği yeni işlemcisi tanıtıldı. Bu işlemci sahip olduğu özellikler ile Oyuncuları, içerik üreticilerini ve geliştiricileri hedef kitlesi içine alıyor.

16-12/14/amd-ryzen-sdn.JPG

AMD Ryzen işlemcisi ve teknik özellikleri!

AMD’nin ZEN adını seçmesindeki ilk sebep “denge” olarak açıklandı. AMD CEO’su Dr. Lisa Su’nun yaptığın sunumda, bu işlemci adının AMD mühendisleri tarafından seçildiği açıklandı. Burada geçen denge kelimesi ise işlemcinin yüksek işlem gücünü ve buna karşılık düşük güç tüketimi ile kurduğu dengeyi temsil ediyor.

16-12/14/ryzen.JPG

AMD Ryzen işlemcisi, teknik özellikler tarafında son derece dikkat çekici değerlere sahip. Baz frekans hızı olarak belirtilen 3.4 Ghz oldukça etkileyici. AM4 platformunda hazırlanan bu işlemcide 8 çekirdek ve 16 thread bir yapıya sahip. 20 MB L2 + L3 Cache bellek miktarına sahip olan işlemcinin TDP değeri ise 95W olarak açıklandı. İşlemcinin frekans hızı taban frekans hızı bile sunum sırasında yapılan testlerde Intel 6900K işlemcisiyle eşit skorlar almasını sağladı. Bu işlemcinin yaklaşık 1100$ fiyata sahip olduğu vurgulanarak, AMD Ryzen’ın fiyat-performans dengesinde ne kadar başarılı olacağı da vurgulandı.

16-12/14/amd-sensemi.JPG

AMD SenseMI Teknolojisi ise Ryzen işlemcisinin kullanıcılarına sunacağı 5 ciddi yeniliği barındırıyor. Pure Power teknolojisi ile her bir çekirdeğin anlık olarak frekans hızını çalışan uygulamalara göre değiştirebileceğini gösteriyor. Precision Boost teknolojisi ise işlemci frekansının sistem ihtiyaçlarına karşılık verecek şekilde dengelenmesini sağlayacak.

16-12/14/amd-neural.JPG

AMD SenseMI teknolojisinin barındırdığı diğer yeniliklerden biri olan Smart Prefetch, sistemin akıllı bir biçimde önyükleme dosyalarını önceden tanımlayarak, istenilen verilere erişimin çok kısa sürelerde gerçekleşmesini sağlayacak. Neural Net Prediction ise sistem kaynaklarının yapay nöral ağlar yardımıyla tahmin edilerek olabilecek en hızlı şekilde çağırılmasına yardımcı olacak.

16-12/14/amd-sensemi-extended.JPG

AMD Extended Frequency Range isimli teknoloji ise bu 5 özellik arasında belki de en dikkat çekici olanı. Bu teknoloji sayesinde sistem, ne tip bir soğutmaya sahip olduğunu tanımlayarak bu soğutma sistemine göre frekans hızını belirleyebilecek yani su soğtuma ile stok soğutma farkını anlayabilen işlemci bu farklara göre esneklik gösterebilecek.

16-12/14/amd-ryzen-vs-intel-6900k.JPG

Sunum sırasında yapılan karşılaştırma ve performans testlerinde AMD Ryzen işlemcisinin karşısında Intel 6900K işlemcisi yer aldı. 1100$ fiyatı ile dikkat çeken işlemcinin 3.2 Ghz frekans hızı, stabil bir overclok ile 3.7 Ghz seviyesine çıkartılırken, Ryzen işlemcisi ise taban hızı olan 3.4 Ghz seviyesinde tutuldu. Handbrake uygulamasında yapılan karşılaştırmada, aynı video dosyası Apple TV formatına dönüştürülürken, Ryzen bu işlemci 54 saniyede Intel işlemcisi ise 59 saniyede tamamladı.

16-12/14/ryzen-bf1.JPG

4K oyunlar tarafında da son derece iddialı olan Ryzen işlemcisi, Battlefield 1 oyununda Intel 6900K ile kafa kafaya bir performans gösterdi. Ryzen işlemcisi, 4K çözünürlükte tüm ayarlar en üst seviyede iken yüksek FPS oranıyla Intel işlemcisiyle eşit bir performans sunmayı başardı. Burada vurgulanan nokta ise öncelikle fiyat farkı ve güç tüketim değeri oldu. Ryzen işlemcisi 95W güç tüketirken Intel işlemcisinin bu işlemler sırasında 110W civarı güç tükettiği açıklandı. Lisa Su, 95W TDP değerinin optimizasyonlar sonrasında daha da aşağı seviylere çekileceğini belirtti.

16-12/14/amd-ryzen-sdn-1.JPG

AMD Ryzen işlemcisi, oyunlara ek olarak içerik oluşturucular ve geliştiriciler içinde önemli bir performans sunuyor. 3 boyutlu render işlemleri sırasında 16 Thread olarak çalışan işlemci 25 milyon – 53 milyon arası poligon değerlerine sahip 3 boyutlu tasarımları sorunsuz bir şekilde yönetti.

16-12/14/amd-ryzen-esport.JPG

Esport oyuncularının ilgisini çekecek nokta ise işlemcinin oyun oynatma ve stream tarafındaki başarısı. Bu konudaki teknoloji demosunu dünyaca ünlü Peter “PPD” Dager ile yapan AMD, Ryzen işlemcisinin en yüksek detaylarda oyunların nasıl oynandığını ve performans kaybı yaşamadan benzer şekilde stream edildiğini gösterdi. Teknoloji demosu sırasında, 4.5 Ghz frekans hızında çalışan 6700K işlemcisinin ciddi oranda kare atlatarak çalıştığı da açık bir şekilde gösterildi.

16-12/14/amd-ryzen-vr.JPG

Son olarak VR teknoloji demosu ile Ryzen işlemcilerin sanal gerçeklik konusundaki başarısı açık bir şekilde gösterilirken, AMD’nin VR konusundaki öncü çalışmalarına vurgular, PlayStation 4 Pro, Playstation VR ve Xbox Project Scorpio konsolları ile yapıldı.

16-12/14/ryzen-xbox-scorpio.JPG

Bu sunumun dikkat çeken detaylarından biri de yeni VEGA platformu oldu. AMD Ryzen ve VEGA platformu ile birlikte 4K çözünürlükte 60 FPS multiplayer oyun gösterimi oldukça dikkat çekici oldu. AMD’nin yeni nesil Ryzen işlemcileri için herhangi bir fiyat açıklanmadı ancak AMD Ryzen işlemcilerinin 2017 yılının ilk çeyrek diliminde pazardaki yerini alacağı AMD CEO’su Dr. Lisa Su tarafından açık bir şekilde belirtildi. 

 

:: AMD Ryzen işlemcisini beğendiniz mi? Sizce fiyatı ne olur?

SDN – ShiftDelete.NetSource link

(Visited 63 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!