AMD Ryzen 1800X inceleme – ShiftDelete


AMD’nin merakla beklenen işlemcisi Ryzen 1800X incelemesi ile karşınızdayız. AMD Ryzen 1800X modeli, Ryzen işlemci ailesinin tepe modeli olarak dikkat çekiyor.

NOT: AMD Ryzen R7 1800X video inceleme, bazı teknik ve sağlık sorunları nedeniyle önümüzdeki günlerde yayında olacak!

AMD Ryzen 1800X özellikleri

AMD Ryzen R7 1800X işlemcisi, AMD’nin büyük heyecan uyandıran Ryzen ailesinin en güçlü modeli oldu. Sunduğu teknik özellikler ve performans ile özellikle Intel’in Core i7-6900K işlemcisini performans ve fiyat-performans dengelerine bakıldığı zaman geride bırakan Ryzen R7 1800X işlemcisi, 3.6 GHz baz frekans hızına sahip. Boost özelliği ile 4.0 GHz seviyesine çıkabiliyor. İşlemcinin kod adının son kısmında yer alan harfi ise, XFR yani Extended Frequency Range Teknolojisi anlamına geliyor. 20 MB 

AMD’nin SenseMI adındaki teknoloji paketinin en dikkat çeken yeniliklerinden biri olan XFR, işlemcide yer alan sensörlerin yardımıyla soğutma sistemini tanımlayarak, kullanıcı etkileşimi olmadan optimum seviyelere otomatik olarak overclock yapabiliyor. Bu da soğutma sisteminiz ne kadar verimli ise, işlemcinin kendi sınırlarını o kadar zorlayabileceği anlamına geliyor.  

AMD Ryzen R7 1800X işlemcisi, 95W TDP değerine sahip. Buna ek olarak 14 nm FinFET üretim mimarisi ile hazırlandığı için ısınma ve güç tüketimi konusunda, bu kadar üst düzey olmasına rağmen oldukça etkileyici bir deneyim sunuyor. Intel cephesindeki rakiplerinin 140W TDP değerine sahip olduğunu belirterek ufak bir kıyaslama yapmanıza yardımcı olabiliriz.

8 çekirdek 16 Thread (izlek) yani sanal çekirdekli yapıya sahip olan işlemci de 20 MB L2+L3 cache bellek yer alıyor. 

AMD’nin üzerinde çok uzun zamandır çalıştığı Ryzen işlemci ailesinin en üst modeli olan R7 1800X, ülkemizde 529 dolar + KDV fiyat ile satışa çıktı. Yurtdışında 500 dolar fiyata sahip olduğunu düşünecek olursak, bu fiyatın gayet iyi olduğunu söylemek mümkün. Buna ek olarak, özellikle Intel Core i7-6900K modelinin 1000 dolar üzerindeki fiyatı ile kıyaslandığında Ryzen R7 1800X modelinin gerçek bir fiyat-performans harikası olduğunu söylemek mümkün.

17-03/02/ryzen-anakartlar.png

Ryzen işlemci ailesi AMD’nin yeni AM4 platformunu destekliyor. Buna ek olarak çift kanal DDR4 desteği de önemli yeniliklerden biri. Anakart noktasında ise yeni nesil anakartlara geçmeniz gerekiyor. oyun ve üst düzey performans için X370 çipsetli anakartlar kullanılabilirken, ana akım kullanıcıları için B350 çipsetli anakartlar, giriş ve uygun fiyatlı anakart modelleri ise A320X300 ve A300 modelleri hazırlandı. 

İncelemede kullandığımız test sistemi ve detayları için bir sonraki sayfaya geçebilirsiniz!


ShiftDelete.Net Değerlendirmesi

Ürün
AMD Ryzen R7 1800X

İnceleyen
Kaan Arlı

Puan

10.00 /
10Source link

(Visited 34 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!