Amazon'un CEO'su Jeff Bezos Ay'da koloni kuracak – Milliyet


Elon Musk gelecek yıl içinde iki kişiyi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıyan Dragon 2 uzay kapsülüyle Ay’a göndereceğini size daha aktarmıştık. The Washington Post’ta yer alan habere göre, Jeff Bezos, Ay’da koloni kurup, Blue Moon uzay aracıyla da bu yerleşim noktalarına gerekli malzemelerin sevkiyatını yapmayı istiyor. Uzay aracına Ay’da araştırma gerçekleştirme amacıyla kullanılacak bilimsel araçların da yüklenebileceği belirtiliyor. Blue Origin’in Ay’ın güney kutbunda yer alan Shackleton kraterine ineceği ifade ediliyor. 

Blue Origin’in projeye ilişkin yedi sayfalık bir belgeyi NASA yetkililerine ve ABD Başkanı Donald Trump’ın ekibine sunduğu ifade edildi. Blue Moon, 4.5 ton malzemeyi uzaya taşıyabiliyor ve bölgedeki suyu yakıta çevirebiliyor. Uzay aracı, şirketin New Glenn roketi ya da Uzay Kalkış Sistemi ile fırlatılabilir. United Launch Alliance’ın Atlas V roketi de alternatifler arasında yer alıyor. Öte yandan Blue Origin’in New Shepard isimli uzay aracını yere dik vaziyette indirerek edindiği tecrübeyi Ay aracında da kullanabileceği belirtiliyor. 

ABD’nin yeniden Ay’a dönmesinin zamanının geldiğini söyleyen Bezos, Ay’da kalıcı bir yerleşim kurmanın zor olduğunu ama bunun için gerekli yatırımları yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Dünyanın en ünlü şirketlerinde çalışma imkanı için tıklayın!Source link

(Visited 39 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!