AKK/AKN gidiyor, yerine ücretli "Kota" sistemi geliyor – Leadergamer


İnternette limit olmayacak diye seviniyorduk. Şimdi gelen “Kota” sistemi, AKK/AKN sistemlerinden daha berbat.

Ülkemizde internet kullanımı oldukça yoğun fakat internet kullanıcıları, internetlerini doğru düzgün bir şekilde kullanamıyor. Mesela ben, 16 Mbps ADSL hizmeti alıyorum, çünkü İstanbul’un göbeğinde herhangi bir fiber desteği filan bulunmuyor. Haydi, 16 Mbps ADSL için iyi diyelim. Almış olduğum bu hız, 3. günden düşüyor 3 Mbps değerine. Neden? AKK/AKN doldurduk. İşte bu sorundan kurtulacağımı düşünüyorduk. Özellikle, 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren geceleri bu limit olmayacaktı, 2019 senesinden itibaren de tamamen gidecekti. Fakat SuperOnline ve Kablonet, AKK/AKN sınırlamalarını şimdiden kaldırmaya karar verdi.

Normalde olsa, bu duruma sevinmemiz gerekiyordu fakat bu iki “etik ve şerefli” firma da, AKK/AKN yerine BTK’nın çıkarttığı yasalara uyarak, yeni bir kota sistemini devreye sokuyor. 1 Mayıs 2017 tarihi itibariyle bu iki internet sağlayıcısında da AKK/AKN olmayacak fakat kota gelecek. Bu kota uygulaması dahilinde, internetinizde yine bir limit olacak ve bu limiti aştığınız zaman, 1 GB başına para ödeyeceksiniz veya direkt kota satın alacaksınız. Başka bir çıkış yolunuz bulunmuyor. Dilerseniz bu uygulamaya ait ilk açıklamaya, hemen aşağıdan göz atabilirsiniz.

Sizlerin de aşağıdan görebileceği bu bildiri, SuperOnline tarafından, SuperOnline bayilerine gönderildi. Bildiriye göre 1 Mayıs 2017 tarihinde gerçekten 02:00 ile 08:00 arasında herhangi bir limit olmayacak. Evet, gece saatlerinde limit olmayacak fakat günlük kullanımda, bir kotanız bulunacak. SuperOnline tarifelerinde, kotanız dolduğu zaman 1 GB başına 1 TL ödeyeceksiniz. Kablonet tariflerinde ise aynı durum 2 TL bedele sahip. Eğer GB başına para vermek istemezseniz, ilave kota almanız gerekecek. 50 GB kota 25 TL, 100 GB kota ise 40 TL olacak. Ayrıca internet hızınız, gün içerisinde daha hızlı olacak ve gece saatlerinde daha yavaş olacak. Yani kotanız aktifken hızlı, aktif değilken yavaş bir internete sahip olacaksınız.

Bahsettiğimiz bu durum hakkında, Change.org üzerinden, “İnternette Kotaya Hayır!” kampanyasının sahibi bir açıklama yaptı. Bildiğiniz üzere, bu kampanya sayesinde BTK’nın dikkatini çekebilmişti internet kullanıcıları. Her neyse, kampanya sayfasında yapılan açıklama şu şekilde:

Türk Telekom, Superonline ve Türksat’ın AKK uygulaması yerine kota aşımı sonrası ücret alınan uygulamaya döneceği öne sürülüyor. Bu sayede yeni düzenlemenin etrafından dolaşılacak ve yıllar sonra biz internet kullanıcılarına birtakım küçük avantajlar sağlayan bu düzenleme pratikte neredeyse hiçbir şekilde uygulanmıyor olacak. Üstelik bu düzenleme uygulanmadığı gibi aşım sonrası ücret alınan kotalı interneti de yıllar sonra geri getirmiş olacaklar.

Bundan sonra kota aşıldığında her GB için Türksat’ta 2 TL, Superonline’da ise 1 TL ücret alınacağı söyleniyor. Yeni düzenleme ile tüketiciler olarak kazandığımız hakları elimizden alarak adeta bizleri cezalandıran bu uygulama kabul edilemez. BTK’nın aldığı kararlardan “kıvrak bir zeka” ile sıyrılma niyetinde olduğu iddia edilen İSS’lerin büyük bir mağduriyete sebep olmamak adına bu kararlarından vazgeçmeleri gerekmektedir.

Romanya’da 2015 senesinde 200 Mbps download / 30 Mbps upload hızına sahip tamamen limitsiz internet 39 Ley iken, günümüzde 300 Mbps download / 150 Mbps upload hızına sahip tamamen limitsiz internet 28 Ley olarak satılmaktadır. İnternette her geçen yıl hızlar büyük oranda artarken, bu yüksek hızlara ödenen fiyatlar hızla azalmaktadır. Eğer İSS’lerin getireceği söylenen yeni uygulama ile ilgili olan bu söylenti doğru ise, ülkemizde BTK tarafından biz internet kullanıcılarına tanınan ufak avantajlar İSS’ler tarafından çeşitli akıl oyunları ile yok edilecek, yıllar içerisinde internette bir adım dahi ileri gidilememiş olacak ve hatta yıllar öncesinde kullanmaya mecbur kaldığımız ücretli kota sistemi ile geri gitmiş olacağız.”

AKK/AKN gidiyor, yerine ücretli "Kota" sistemi geliyorSource link

(Visited 22 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!