Adobe Flash Player neden çalışmıyor? (Mozilla Firefox Flash Player … – CNN Türk


Mozilla Firefox kullanıcıları bir süredir Adobe Flash Player sorunu yaşıyor. Hacking Team’in hacklenmesi sonrasında internette oluşan panik Adobe Flash Player’ın Mozilla Firefox engelinde boy gösterdi. Son yılların en büyük internet açığı olarak gösterilen olay sonrası gözler Adobe’ye çevrildi. 

Mozilla Firefox sürümlerinde Flash Player eklentisini tamamen engelliyor. Mozilla bu önlemi bir türlü güvenlik açıklarını kapatamayan Flash Player’a karşı bir önlem olarak yapıyor. Adobe güvenlik açıklarını kapatamadığı için Mozilla Firefox tarafından engelleniyor. Bu da kullanıcılara “Ne kadar güvendeyim” sorusunu sordurtuyor.

Eğer siz de Flash Player için yayınlanan son güncellemeyi yüklemediyseniz, ciddi bir güvenlik açığına karşı savunmasız kalabilirsiniz. Adobe’nin resmi internet sitesinden yapılan güncellemeleri takip ederek Flash Player’ınızı güncelleyin.

Adobe’nin bir türlü açıkları engelleyememesi Mozilla’yı da çileden çıkarttı. Sert tedbirler alan Mozilla Firefox, Flash Player eklentisini “varsayılan” uygulamalardan kaldırıyor. Google Chorme’da ise flash videolar açılırken otomatik olarak duruyor ve sizden bir “oynat” komutu gelmesi bekleniliyor.

Mozilla Flash Player eklentisini kaldırmaya bugün itibarıyla başlamış durumda. Eğer Flash video seyretmek için bir siteye girecek olursanız aşağıdaki gibi bir uyarıyla karşılaşacaksınız:

Mozilla’nın Güvenlik Müdürü ‘de dün Facebook üzerinde Adobe’a “Flash Player belasından bir an önce kurtulun artık” mesajı gönderdi.

Adobe Flash Player’a tepkiler, İtalyan Hacking Team’in internete sızan bilgilerinde bu yazılımı sıklıkla bilgisayarlara sızmak için kullandıklarının belirlenmesinden sonra çığ gibi büyüyor.

Adobe Flash Player geçtiğimiz günlerde 18.0.0.203 sürümüne güncellenmişti ve bu sürümle birlikte pek çok kritik güvenlik açığı kapatılmıştı. Ancak kapatılan bu güvenlik açıkları Mozilla tarafından yeterli bulunmadı ve Firefox web tarayıcısının otomatik olarak Flash ile hazırlanmış içerikleri oynatması durduruldu. Bunun yanında Adobe’u Flash Player eklentisini tamamen durdurarak tehdide devam eden Mozilla, anlaşılan o ki savaşı kazanmış durumda. Mozilla Firefox, Adobe Flash Player Eklentisini Tamamen Kaldırıyor haberimizde bu konuya dair daha fazla detayı kolayca görebilirsiniz.

Adobe, bugün gerçekleştirdiği yeni güncelleme sayesinde Mozilla’nın kara listesinden çıkmayı başardı ve Flash Player 18.0.0.209 sürümüyle karşımızda. Bu sürümde Firefox’ta engellenmesine sebep olan pek çok güvenlik açığı tamamen kapatılmış durumda ve okuyucularımızın da en son Flash Player sürümüne geçmelerini öneriyoruz. Aşağıdaki bağlantılardan en son Flash Player sürümünü bilgisayarlarınıza indirebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un güvenlikten sorumlu yetkilisi Alex Stamos’un yaptığı açıklamalar da Adobe’un Flash konusunda yeniden düşünmesine neden olabilir. Stamos, yaptığı açıklamada Adobe’un artık Flash’ı sonlandırması gerektiğini belirtiyordu ve eklentinin bir web tarayıcısı tarafından kolayca engellenebilmesi Flash’ın son dönemlerdeki popülerliği konusunda soru işaretleri oluşturmayı başardı.

Flash’a alternatif olarak web siteleri tarafından kullanılmaya başlanan HTML5 ise herhangi bir güncelleme gerektirmemesi ve yüksek güvenlik önlemleri sayesinde daha da popüler hale gelecek gibi görünüyor. HTML5 destekli güvenli internet gezintileri için Mozilla Firefox’u kullanmayı da sakın unutmayın.

ADOBE FLASH UYGULAMASI MOZİLLA TARAFINDAN RESMEN KAPATILDI

Mozilla’nın, dün itibarı ile yani 13 Temmuz’da Adobe Flash’ın tüm versiyonlarının Firefox’ta bloklanacağını resmen yapmış olduğu bir açıklama ile duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, Firefox ekibi başkanı Mark Schmidt, ilgili duyuruyu Twitter hesabından Occupy Flash görseliyle birlikte paylaştı. Mozilla’nın bu çıkışı her ne kadar “Flash’ın sonunu getirme” çağrısı olarak algılanmış olsa da bu tepkinin sürekli olduğu biliniyor. Zira konu ile ilgili yapılan açıklamanın devamında Schmidt, Mozilla’nın Flash’ı Adobe yeni ve söz konusu güvenlik zaaflarından arınmış bir sürüm piyasaya sunana kadar engellediğini dile getirdi.

Daha önce de hatırtlancağı gibi, Flash’a karşı yükselen tepkilerin ilk seslerinden birisi de, 2010 yılında yazdığı açık mektupla Steve Jobs tarafından olmuştu. Onun ardından Google, 2011’de reklamları Flash’tan HTML5’e taşıyan Swifty’yi tanıtmış ve yakın zamanda Chrome’da Flash animasyonları otomatik olarak durdurmaya başlamıştı.

ADOBE FLASH PLAYER NE İŞE YARAR?

Adobe Flash player, günümüz internet teknolojisinin hareketli görüntüleri oynatmak için web tabanlı uygulamarın ihtiyaç duyduğu medya oynatıcıdır. Peki bu flash player ile neler yapılabilir, ne işe yarar; zengin metin ve uygulama içerikli web uygulamalarını adobe flash player ile kolayca oynatabilir veya izleyebilirsiniz ayrıca filitre efektler ile daha gerçekçi görüntüler, 3 boyutlu efektleri görebilme, yazı ve görüntülerin meyda oynatıcısı olarak oynatabilme gibi oldukça yararlı kullanım özellikerine sahiptir.İnternette bazı uygulamarı oynatabilmeniz için mutlaka adobe Flash Player son sürümünü bilgisyarınıza indirip kurmanız gerekmektedir.

Dakika dakika neler oluyor? Öğrenmek için hemen tıklayın.Source link

(Visited 580 times, 1 visits today)

Yazar: Editor

Bunu Paylasin!

Yorum Yapin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This

Vpn indirim ve Firsatlari

Email Listemize katilin ve firsatlardan haberdar olun!

Bilgileriniz 3. partiler ile paylasilmaz!